Nowe zasady opodatkowania leasingu, nabycia i używania samochodów osobowych w firmach już od 1 stycznia 2019 roku!

Przy obsłudze księgowej naszych klientów w Poznaniu i Baranowie, nie tylko sporządzamy deklaracje miesięczne, kwartalne bądź roczne, ale przede wszystkim rzetelnie prowadzimy księgi przychodów i rozchodów. Poznań to miasto wielu możliwości, głównie ze względu na szybki rozwój oraz dogodną lokalizację dla firm transportowych itp. Wielu naszych klientów to mobilni przedsiębiorcy, którzy zdają sobie sprawę z tego, iż szybki i sprawny samochód to już coraz bardziej niezbędna konieczność. Jednak i w tej sferze Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić zmiany, które w życie wchodzą już od 1 stycznia 2019 roku, dlatego warto już teraz je poznać, aby nie zostać niemile zaskoczonym.

Zmiany w użytkowaniu pojazdów osobowych wziętych w leasing przez przedsiębiorców.

Jeżeli przedsiębiorca użytkuje samochód wyłącznie do celów firmowych, nie odczuje zmian aż tak bardzo. Nadal bowiem ma on możliwość wliczania w koszty całości wydatków eksploatacyjnych. Inaczej jest jednak przy podziale tego użytku na firmowy i prywatny – wówczas dopuszczalne będzie wliczenie w koszty wyłącznie 75% wydatków. Bardzo wielu przedsiębiorców na terenie Poznania nabywa pojazdy na zasadzie leasingu. Wydatki z nim związane również ulegną modyfikacji. Właściciel takiego auta nie będzie musiał uwzględnić limitu 75%, o którym mowa powyżej, jeżeli rata leasingu będzie już zawierała takie opłaty jak serwis pojazdu bądź usługi wulkanizacyjne. Koniecznym stanie się prowadzenie tzw. „kilometrówki” ze stanem licznika, aby zaliczenie 100% kosztów było możliwe zarówno dla nievatowców jak i vatowców (w przypadku vatowców samochód musi być też zgłoszony na VAT – 26 do urzędu skarbowego)

Nieistniejący dotąd limit na leasing operacyjny samochodów osobowych pojawi się po wejściu w życie nowelizacji

W przypadku, gdy miesięczna należność obejmuje powyższe oraz wszystkie koszty związane z obsługą finansowania, wówczas również my prowadząc pełną księgowość takiego przedsiębiorcy w Poznaniu uwzględniamy limit 75% wyłącznie w części raty obejmującej eksploatację samochodu. Jednocześnie koniecznie należy podkreślić, że nieistniejący dotąd limit na leasing operacyjny samochodów osobowych pojawi się po wejściu w życie nowelizacji i będzie on sięgał 150 tys. zł w przypadku aut spalinowych i hybryd, natomiast przy pojazdach elektrycznych (są one coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorców) limit graniczy z kwotą 225 tys. zł.

Konieczne prowadzenie „kilometrówek”.

Umowy leasingowe sprzed 1 stycznia 2019 będzie można nadal zaliczać w koszty na dotychczasowych zasadach, czyli bez uwzględniania limitu 150 tys. zł. Jednak po dniu 31 grudnia 2018 roku nie mogą one być w żaden sposób modyfikowane, gdyż to automatycznie wprowadza wobec nich nowe zasady.

Prowadząc obsługę księgową dla firm w Poznaniu bardzo dobrze wiemy jak istotna jest kwestia amortyzacji środka trwałego – zwłaszcza o takiej wartości jak auto. Tutaj również zajdą widoczne zmiany, ponieważ dotychczas nieistniejący limit amortyzacji zostanie podniesiony z obecnych 20 tys. zł do 150 tys. zł – tak będzie to wyglądało przy samochodach spalinowych i hybrydach, zaś elektryczne pojazdy objęte zostaną limitem 225 tys. zł. Zatem zyskają ci przedsiębiorcy, którzy wezmą w leasing bądź zakupią na kredyt pojazd o wartości od 86 tys. zł do 150zł (225 tys. zł przy wersji elektrycznej).

Kontakt

BIURO RACHUNKOWO-FINANSOWE PERFECTA SP. Z O.O.
ul. Szamotulska 35 

62-081 Baranowo

Telefon +48 509 956 440
E-mail: biuro@skutecznyksiegowy.com

Wskazówki dojazdu