Koniec z corocznymi deklaracjami VAT. Od 2019 roku rozliczy nas urząd skarbowy.

Rozliczenie roczne PIT dotychczas sporządzaliśmy we własnym zakresie. Istnieją już wszak przepisy, które pozwalają zlecić tę czynność fiskusowi, jednak urząd musi mieć na to wyraźne polecenie podatnika. Od stycznia 2019 wchodzą w życie nowe przepisy, które całkowicie zmienią sytuację dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. W kolejnym roku, regulacje mają już objąć wszystkie podmioty.

Samodzielna deklaracja PIT możliwa od 2019 roku.

Ułatwienie będzie polegało na tym, iż to właśnie Urząd Skarbowy, dysponując wszystkimi informacjami dotyczącymi podatnika (łącznie z systemem ZUS i PESEL) przedstawi mu w dniu 15 lutego gotowe dane, na podstawie których sporządzona zostanie deklaracja PIT. Osoba, której dokument dotyczy będzie mogła go zaakceptować, wprowadzić poprawki bądź odrzucić – wówczas obowiązek samodzielnego sporządzenia rozliczenia pozostaje w gestii podatnika. Jeżeli ten, z kolei, nie zareaguje w ogóle na informacje z urzędu skarbowego, wówczas fiskus z dniem 30 kwietnia uznaje deklarację za przyjętą w obecnej postaci.

Takie rozwiązanie to długo oczekiwane udogodnienie, ale rodzi jednak wiele wątpliwości, której już teraz pojawiają się w dyskusji na ten temat. Wieloletnie doświadczenie naszej firmy wypracowane podczas prowadzenia obsługi księgowej w Poznaniu i w Baranowie, utwierdziło również i nas w przekonaniu, iż nowe przepisy mogą nie sprostać oczekiwaniom wszystkich podatników. Mianowicie, niepewność co do proponowanych rozwiązań dotyczy osób, posiadających dodatkowe źródła dochodu, o których skarbówka może jeszcze nie wiedzieć w lutym następnego roku.

Prowadzenie rocznej księgi przychodów i rozchodów gwarancja na poprawne wypełnienie deklaracji PIT.

Nie można przecież oczekiwać, aby urząd skarbowy dysponował szczegółowymi informacjami na temat konkretnego podmiotu już w pierwszym miesiącu kolejnego roku. Jest to technicznie niemożliwe. Zamknięcie rocznej księgi przychodów i rozchodów, które nasza firma prowadzi dla mocodawców w Poznaniu, również upływa z dniem, w którym podatnicy są zobowiązani złożyć w urzędzie skarbowym roczne zeznanie podatkowe. Może to budzić wiele kontrowersji.

Prowadząc pełną księgowość w Poznaniu, całkowicie przejmujemy na siebie obowiązki związane również rozliczeniem rocznym deklaracji VAT na rzecz naszych Klientów. Oferujemy również kompleksową obsługę księgową dla firm w Poznaniu i okolicach, a dzięki naszemu wsparciu i profesjonalnym doradztwie, zagadnienia podatkowe i skarbowe nie będą już spędzały snu z powiek przedsiębiorców. Nowe przepisy, pomimo swojej niedoskonałości pozwolą jednak odciążyć podatników w obowiązku rocznego przedłożenia deklaracji PIT, jak również mogą stanowić pomocny materiał dla biur księgowych, które działają na rzecz swoich Klientów.

Kontakt

BIURO RACHUNKOWO-FINANSOWE PERFECTA SP. Z O.O.
ul. Szamotulska 35 

62-081 Baranowo

Telefon +48 509 956 440
E-mail: biuro@skutecznyksiegowy.com

Wskazówki dojazdu